V minulosti se říkalo: „Co Čech, to muzikant“, ale doba pokročila a již za socialismu se tento trend začal měnit ve prospěch vodáctví, takže když jste někde prohlásili: „Co Čech, to vodák“, nemuseli jste být daleko od pravdy. Počet vodáků v naší zemi vzrostl na tisíce, možná statisíce nadšenců a zájem o tento svérázný sport podpořil i Zdeněk Šmíd svou nesmrtelnou knihou „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“.
V současné době to mají vodáci snazší, protože existují desítky půjčoven vodáckého vybavení a spolu s nimi lze splout prakticky každý splavný tok. Jenže ne každému vyhovuje pronajímat si lodě či pádla, která měl před vámi někdo „v ruce“, a navíc jste závislí na smluvním ujednání, v němž ustanovíte datum, místo a čas vyplutí a také časový a místopisný popis závěru akce a předání zapůjčeného vybavení.
Chcete-li si užít opravdu svobodné vodácké akce, vydejte se na vodu formou hvězdicového zájezdu. Co tím máme na mysli?
Pronajmete si vůz z půjčovny dodávek v Praze 5 Rent car service, za něj zapřáhnete na přívěs lodě, do auta naložíte veškerou bagáž a vyrazíte. První štací by mohla být například Sázava, kde si splujete vodácky nejoblíbenější úsek mezi Krhanicemi a Píkovicemi. Následně se přesunete i s loďmi na Berounku, tam by vás mohl zajímat Podkrašovský mlýn, Zvíkovec, Skryje, Nezabudice a Zbečno. Poté se vypravíte na jih Čech, k hornímu toku Vltavy mezi Vyšší Brod a Dívčí Kámen a výpravu zakončíte na Lužnici mezi Majdalenou a Veselím nad Lužnicí a následně mezi Táborem a Dobronicemi.
Celou výpravu lze protáhnout až na čtrnáct dnů, a jestliže vám „klapne“ slunečné počasí, bude to výprava, kterou vám bude závidět nejeden milovník vodních toků. Nezapomeňte doma fotoaparát, anebo pokud máte dron, můžete nasnímat vaši plavbu i z výšky – ta bude pro mnohé vodáky jistě atraktivní podívanou.