Popisovat, že je v Chorvatsku moře, a že lidé z naší země jezdí k Jadranu na dovolenou velmi rádi, by zřejmě bylo házením hrachu na zeď. Chorvatsko je však jednou z nejoblíbenějších letních destinací pro dovolenkové a prázdninové pobyty i z jiných důvodů. Někteří lidé dokonce touží po tom využít prodeje domu v Chorvatsku a odstěhovat se tam natrvalo.
Subtropické klima – v Chorvatsku panuje subtropické klima, což je přechodové pásmo mezi mírným a tropickým pásem, které se vyznačuje dlouhým a teplým létem a kratší a výrazně mírnější zimou. Ve Splitu můžete spatřit na ulicích vzrostlé palmy, což je svým způsobem již samo o sobě známkou teplého podnebí. Pro člověka je přirozené pohybovat se venku jen v lehkém oděvu a je známo, že optimální teplota pro každodenní běžné fungování se pohybuje mezi 22 a 25 stupni Celsia. Čím větší vrstvu oblečení na sobě máme, tím méně pohodlně se cítíme, i když je nám v mrazivém počasí poměrně teplo. Subtropické klima je tedy výrazně pohodlnější, než to naše středoevropské – mírné.
Krátké a mírné zimy – mírná a krátká zima konkrétně znamená, že v Chorvatsku neočekávejte žádné silné mrazy. Teploty tu v zimě také klesají k nule, ale většinou bývají nad nulou a sníh se tu objevuje jen zřídka. Zima je také výrazně kratší, než u nás, a v lednu a v únoru jsou tu denní teploty obvykle kolem 10 stupňů nad nulou.
Dostatek Slunce – víte, že Češi, Moravané a Slezané trpí z velké části deficitem vitamínu D, protože je u nás od podzimu do jara málo slunečního svitu? V Chorvatsku se s tímto problémem lidé zpravidla nepotýkají, tam je Slunce na obloze déle a častěji. A kde je Slunce, tam je také méně stresu, depresí a úzkostí.
Středomořská strava – přechod na tento typ zdravější stravy prospěje každému. Dopřejte si i vy ve svém zájmu více zeleniny, ovoce, olivového (kvalitního) panenského za studena lisovaného oleje, luštěnin, celozrnných obilovin a ořechů a semínek.