Víte, jaký je rozdíl mezi zahradníkem či prodavačem v květinářství a instalatérem? Někteří z vás na tuto otázku budou odpovídat věcně a logicky, například že přece instalatér nemusí rozumět květinám, a že zahradník není odborník na plynové spotřebiče, anebo že instalatéra poznáte podle laclových montérek, kožené tašky přes rameno a hasáku v ruce, ale poměrně často se zapomíná na čichový vjem.
Nemáme nyní na mysli, zda se instalatér pravidelně sprchuje a dbá o svou hygienu, o to tu zjevně nejde, ale o čichové vjemy v průběhu pracovní činnosti. Prodejce růží je zkrátka po celou pracovní dobu vystaven jejich specifickému „odéru“ a přiznejme si, že vůně květů patří k těm nejopojnějším. Taková práce je pak spíše za odměnu a vůně růží je tu významným bonusem.
Už vám svítá, kam tím míříme? Co takový instalatér, kterého si pozvete domů, protože vám neodtéká odpad v kuchyni, anebo se ucpal záchod? Zvedá se vám žaludek už jen při pouhém pomyšlení, že musíte demontovat kuchyňský sifon, a že se na vás vyvalí černý sliz plný bakterií, a že to tu bude páchnout jako někde za kravínem?
Tak vidíte, pozvete si instalatéra, protože víte, že on je na zápach zvyklý, jenže on je také člověk, jako vy, a také jistě raději nakupuje v zahradnictví růže, než nasává při čištění odpadů „vůni“ z vašeho odpadového potrubí. Proto bychom neměli na instalatéry pohlížet jako na někoho podřadného, ale spíše naopak, měli bychom si jejich záslužné práce považovat a vnímat je nejen jako odborníky na zapojení vodovodní baterie, zprovoznění plynového kotle, karmy, topení v podlaze či topného výměníku, ale i na specialisty, co si poradí s nánosy nečistot v odpadech a kanalizaci.
A hlavně, co k vám přijedou i tehdy, kdy není obvyklá pracovní doba, tedy v době činnosti havarijního servisu, což je prakticky nepřetržitě, 24 hodin denně po celý rok, i o svátcích.