V posledním článku o fotografování si řekneme něco o tom, jak fotografovat portrét podle jednoho pána pro úplné začátečníky, takže úplně základní věci. V první části si řekneme, kdy, popřípadě v jaké době je nejlepší fotografie fotit. Ve druhé části si řekneme, čím je nejideálnější fotografie fotit. A ve třetí části si řekneme více informací o kreativitě. Tak tedy začneme dobou, kdy je nejlepší fotit portréty. Nejlepší dobou, kdy fotit portréty je oproti focení krajin – večer. Buď chvíli před západem slunce, cca 1 h a ne o potom chvíli po západu slunce kdy světlo je ještě takové příjemné. Nicméně i ráno se dají udělat krásné portréty!
Například v pravé poledne ovšem když je hezké počasí nebe bez mráčku atd. Ale nejideálnější je večer a ráno! Pokud si ale nemůžete vybrat denní dobu kdy chcete fotit, musíte splnit určité podmínky a to: schovat se do dostatečně velkého stínu Nemůže být pozadí prolité slunce, ale celá fotografie musí být ve stínu ideálně.
Technika – mít kvalitní fotoaparáty – například kvalitní objektivy- Canon, Nikon, Olympus, atd.
portréty fotit na prioritu clony na A, nastavit si co nejnižší clonové číslo, aby bylo co nejvíc rozostřené pozadí. Zkontrolovat si, aby v pozadí nebyly sloupy, popelnice, dráty, ošklivá fasáda atd.
A v poslední řadě tkz. kreativita. Dobré je najít si na internetu nějaké portréty, styl, který se vám líbí a ze začátku se je učit napodobovat, protože tak se to nejlépe naučíte – například doporučuji- www.flicker.com, aj. Poté si tyto portréty vytiskněte, nebo přendejte na flash disk a ukažte je modelce, zda by s nimi souhlasila a líbily by se jí. Dalším důležitým bodem je komunikace s danou modelkou/modelem. Je důležitá komunikace, říct jí jakou máte představu o výsledku, co by se vám líbilo a zda by s tím on/ona souhlasila, ukázat jí/jemu danou fotografii atd. toto jsou základní informace pro úplné začátečníky kteří chtějí fotografovat.